668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Ostatnio dość wiele pytań na czacie zaczyna się powtarzać, a jednym z nich jest to:

„Jak dodać miniaturkę do zajawek wpisów na kanale RSS?”

RSS chyba nie muszę nikomu tłumaczyć co to jest. Ale w skrócie powiem, że jest to tzw. kanał nowości. Kiedyś korzystanie z RSS było popularną czynnością i po dzień dzisiejszy osoby śledzące swoje ulubione blogi korzystają z tej formy powiadamiania o nowych wpisach. Jednak wśród motywów do WordPressa ze świeczką szukać takich, które w RSS umożliwiają umieszczenie prócz zajawki wpisu jego miniaturki. Tym samym musimy sami sobie włączyć taką opcję i wbrew pozorom nie jest to jakaś skomplikowana czynność.

Na samym początku musimy rozważyć dwie opcję. Twój blog na WordPressie posiada obsługę miniaturek wpisów albo nie posiada tejże funkcjonalności.

Zweryfikować to bardzo prosto, wystarczy sprawdzić swoje wpisy i to czy do każdego z nich możecie dodać miniaturkę, a jeśli nie ma takiej opcji to znaczy, że i ją musicie sobie sami włączyć.

Włączanie obsługi miniatur

Wejdźcie do panelu administracyjnego WordPressa, otwórzcie w menu Motywy i tak wybierzcie Edytor. Po prawej stronie wyszukajcie plik functions.php (Funkcje motywu). Otwórzcie go do edycji i sprawdźcie czy znajduje się tak linijka jak poniżej:

add_theme_support( 'post-thumbnails' );

Jeśli jej nie ma to musicie na samym końcu pliku functions.php wkleić powyższą linijkę i zapisać cały plik.

Przestrzegam jednak, że za każdą taką edycją warto gdzieś sobie skopiować obecną treść edytowanego pliku, aby móc przywrócić starą wersję w razie nieprzewidzianych problemów.

Jeśli wszystko działa i wkleiliście poprawnie wszystko to Wasz blog zaczął obsługiwać miniatury wpisów. Oczywiście aby wszystko działało jak należy musicie do każdego wpisu dodać odpowiednie miniatury, bez nich na pewno żadna Wam się nie wyświetli.

Dodanie miniatur do RSS Feed

Mamy już obsługę miniatur, więc zabieramy się za dołączenie ich do naszego kanału RSS. Powracamy do edycji pliku functions.php i na samym końcu doklejamy kod, który widzicie poniżej:

<?php
//add post thumbnails to RSS images
function cwc_rss_post_thumbnail($content) {
  global $post;
  if(has_post_thumbnail($post->ID)) {
    $content = '<p>' . get_the_post_thumbnail($post->ID) .
    '</p>' . get_the_excerpt();
  }
 
  return $content;
}
add_filter('the_excerpt_rss', 'cwc_rss_post_thumbnail');
add_filter('the_content_feed', 'cwc_rss_post_thumbnail');
?>

Zapisujemy edytowany plik no i gotowe. Sprawdźcie teraz kanał nowości, jeśli dodaliście do wpisów miniatury to będą one w nim widoczne.

Rate this post
Rate this post