668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Działania prowadzące to tego, aby użytkownik pozostał jak najdłużej na naszej stronie to nie lada wyzwania dla każdego webmastera. Im więcej przybywający na naszą witrynę przemierzą podstron tym większe jest prawdopodobieństwo na to, że zostaną naszymi czytelnikami, oczywiście o ile serwujemy im przydatny content. Dodatkowo zwiększa się lojalność użytkownika jak i mamy o wiele większe szanse na konwersję w przypadku witryn sprzedażowych.

Jeśli Google rzeczywiście bierze pod uwagę współczynnik odrzuceń (w co trudno mi uwierzyć) jak i ilość odsłon wykonanych przez usera w pojedynczej sesji czy czas spędzony na naszej stronie, to trzymając odwiedzających jak najdłużej na stronie zyskujemy także wiele z punktu widzenia SEO.

Dziś chciałem jednak wspomnieć o jednym ze sposobów, dzięki któremu zatrzymamy użytkownika na stronie, a że głównie operuje na WordPressie to pod nóż idą najlepsze (według mnie) wtyczki pozwalające załatwić sprawę linkowania wewnętrznego z automatu. Linkowanie wewnętrzne, zwłaszcza to wykonane w prawidłowy sposób, pozwala użytkownikowi przechodzić szybko (odnajdywać) do zawartości na naszej stronie powiązanej ściśle tematycznie do tego czego oczekuje czytelnik.

Skupiamy się jedynie na bezpłatnych pluginach pozwalających zautomatyzować proces linkowania wewnętrznego w WordPressie.

SEO Auto Linker

SEO Auto Linker

Dodawanie linków do powiązanych tematycznie witryn podczas pisania artykułu w WordPressie nie jest czymś skomplikowanym, o ile mamy tych artykułów maksymalnie 100 i pamiętamy dokładnie o czym niegdyś pisaliśmy i wiemy czego szukać. W przypadku większej ilości wpisów można się szybko pogubić, a tym samym stracić okazję na idealne linkowanie w obrębie własnej witryny.

Wtyczka SEO Auto Linker jest jednym z rozwiązań powyższego problemu. W ustawieniach możemy skonfigurować jakie słowa kluczowe chcemy podlinkować i do jakich stron będą prowadziły te konkretne linki. Po zdefiniowaniu listy słów z przypisanymi linkami, za każdym razem jak w użyjemy danej słowa w nowych treściach zostaną one podlinkowane automatycznie. Możemy także linkować do zewnętrznych źródeł, więc fani sieci afiliacyjnych mogą się jedynie cieszyć.

Co więcej, w ustawieniach mamy także możliwość konfiguracji ilości linków dla danego słowa, jeśli w tekście używamy słowa „SEO” kilka razy to raczej nie chcemy, aby za każdym razem wtyczka wstawiała nam tam link.

Dodatkowo możemy użyć SEO Auto Linkera do dodania wewnętrznych urli do starszych wpisów i wiele osób o tym zapomina. Gdy piszemy nowy artykuł i konfigurujemy do niego odpowiednie słowo kluczowe to każde jego wystąpienie w starszych artykułach będzie linkowało do nowego wpisu.

Aktualizacja 16 luty 2018 rok

Nie zalecam instalowania tejże wtyczki, gdyż jej ostatnia aktualizacja była ponad 5 lat temu, więc można ją uznać za porzuconą.

WP Optimize

WP Optimize

Jest to wtyczka bardzo podobna do SEO Auto Linkera. Również mamy możliwość zdefiniowania słów kluczowych i przypisania ich do konkretnych wpisów. Z każdym użycie takiego słowa, wtyczka podlinkuje nam je automatycznie.

Z drugiej strony, w porównaniu do SEO Auto Linkera, WP Optimize oferuje nam znacznie więcej rozwiązań i to za darmo. Jeśli nie mamy czasu na określanie słów, które powinny być linkowane to wtyczka może to zrobić za nas, choć moim zdaniem pozostawienie takiej decyzji automatowi nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

Co ciekawsze, wtyczka prócz wewnętrznego linkowania optymalizuje nam zdjęcia pod kątem SEO dodając do nich alty, plus ma możliwość zmniejszenia rozmiaru pliku, dzięki czemu witryna może ładować się znacznie szybciej. Mało tego, jeśli często z naszej strony są kradzione zdjęcia, to właśnie ta wtyczka pozwala nam dodawać do nich znaki wodne.

RB Internal Links

RB Internal Links

Wtyczka nie załatwi za nas niczego automatycznie, ale za to właśnie najbardziej ją cenie, gdyż przy minimalnym nakładzie pracy chronię swoją przyszłość. Jak? Otóż pisząc nowy artykuł dodaje z poziomu edytora specjalny shortcode pod dane słowo kluczowe, ale aby to zrobić muszę najpierw wyszukać post, do którego ma byś skierowany link. Nie jest to trudne, gdyż mamy wiele opcji wyszukiwania po kategoriach, po id postu, zwykłą opcję szukaj itd.

Jednak co daje nam ona więcej, czego nie mają inne wtyczki? Zakładając po roku chcecie zmienić strukturę linków w całym serwisie. To nie problem, ale co dzieje się z linkami wewnętrznymi? Zostają takie jakie były. Można się bawić ze zmianą ich z poziomu samej bazy danych, przy użyciu odpowiednich zapytań, ale po co? I czy każdy to potrafi?

Dzięki stosowaniu RB Internal Links możemy zmienić wszystkie linki dosłownie jednym kliknięciem i przestać się martwić błędami 404, które z pewność wpłyną na wydajność witryny pod kątem SEO.

Aktualizacja 16 luty 2018 rok

Nie zalecam instalowania tejże wtyczki ze względów bezpieczeństwa, gdyż jej ostatnia aktualizacja była ponad 5 lat temu, więc można ją uznać za porzuconą.

WordPress Popular Posts

WordPress Popular Posts

Co pozwoli nam jeszcze utrzymać użytkownika dłużej na stronie? Niemalże wszystko co świadczy o jakości naszych artykułów. Pokażmy więc innym co najczęściej czytali nasi użytkownicy, jakie tematy przykuły ich uwagę, a to z kolei może zainteresować nowo odwiedzających.

Aby to wykonać polecam użycie wtyczki WordPress Popular Posts, która doda do naszej strony sekcję z najpopularniejszymi postami, ale oczywiście możemy wybrać także własnoręcznie co chcemy podlinkować. Możemy również do widgetu dorzucić miniaturkę co z pewność przykuje uwagę użytkowników.

Samą popularność postów można określić poprzez listę odsłon czy pozostawionych komentarzy.

Yet Another Related Post Plugin (YARPP)

Yet Another Related Post Plugin (YARPP)

To pierwsza z wtyczek, która doprowadziła mnie do białej gorączki, ale nie mogę jej odmówić zasłużonej sławy. Jeśli chcecie pomóc użytkownikom odszukać powiązane tematycznie artykuły na swojej stronie to właśnie YARPP będzie niezastąpioną wtyczką, dzięki której pod każdym postem szybko dodamy listę podobnych wpisów.

Wtyczka dobiera posty analizując ich tytuły, zawartość, tagi czy kategorie. Oczywiście jeśli czegoś z tego nie chcemy brać pod uwagę to możemy to wykluczyć z algorytmu porównawczego.

Jednak YARPP nie jest wolny od wielu błędów, problemy z cachowaniem to codzienność, a wiele hostingodawców dodało wtyczkę do swojej czarnej listy.

Podsumowanie

Do WordPressa mamy tysiące wtyczek, wielu nie wymieniłem bo nie jestem w stanie nawet w ciągu miesiąca napisać o nich wszystkich i w swoim zestawieniu wybrałem tylko te najlepsze, choć każdy z nas ma na pewno własnego faworyta. Pamiętajcie jednak, że każda nowa wtyczka obciąża instalację CMS’a i może nawet spowolnić naszą witrynę. Jeśli chodzi o zwiększania zaangażowania użytkowników to skorzystanie z jednej z powyższych wtyczek to tylko kropla w morzu naszych potrzeb. Jest mnóstwo innych możliwości, które z czasem odkryjecie sami, nie ma ogólnej zasady dla każdej witryny – strona stronie nie równa.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)