668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Instalacja WordPressa to zespół dwóch składowych. Pierwsza część to pliki samego WordPressa, wtyczek, motywów czy też zdjęć wrzucanych przez Nas do artykułów. Druga część, często traktowana po macoszemu przez właścicieli stron – to baza danych, gdzie zapisane są nasze wszystkie wpisy, strony, komentarze czy ustawienia większości wtyczek i motywów.
[showmyads]

Należy pamiętać, aby od czasu do czasu zająć się nie tylko plikami, ale również czyszczeniem i porządkowaniem właśnie bazy danych, dzięki czemu możemy nawet przyśpieszyć ładowanie strony, czy też przy większej ilości odwiedzających usprawnić jej działanie tak, aby pożerała jak najmniej zasobów naszego serwera. Zmniejszenie zajętości (wielkości) bazy danych może być nawet dość pokaźne, sam z doświadczenia wiem, że baza wielkości 200 MB może być zmniejszona nawet o połowę, jeśli wyrzuci się z niej śmieci zbędne do jej poprawnego działania.

Zrób kopię zapasową bazy danych.

W moim przypadku do tego używam zawsze wtyczki Updraft w wersji Premium, ale równie dobrze sprawdza się do tego jej darmowy odpowiednik.

Wtyczka równie dobrze sprawdza się w przywracaniu bazy danych.

Wyłącz i usuń nieużywane wtyczki.

Jeśli sądzicie, że wyłączenie wtyczek załatwia sprawę to nic bardziej mylnego. Pliki jak i dane zapisane w bazie zostają i czekają na ich ponowną aktywację. Aby właściwie przeprowadzić proces oczyszczania bazy danych, wykonajcie dokładnie to o czym przeczytacie poniżej.

Na dobry początek wejdźcie na listę wtyczek. Sprawdźcie czy nie macie jakiś wtyczek na liście Wyłączone. Jeśli są to zaznaczcie je wszystkie i usuńcie całkowicie.

[showmyads]

Teraz warto przeprowadzić niewielki audyt wtyczek, które obecnie pozostają włączone. Zastanówcie się czy rzeczywiście ich wszystkich używacie i czy są naprawdę Wam do czegoś potrzebne. Te, które wydają się zbędne, nie zakłócają działania strony należy wyłączyć, a tak wyłączone następnie usunąć.

Oczyść bazę z reszty śmieci

Zainstaluj wtyczkę WP-Optimize, ten sam autor co stworzył wtyczkę Updraft. Przejdź do ustawień wtyczki i zaznacz tam wszystkie dostępne opcje. Wtyczka pozwoli Ci oczyścić bazę ze:

  • starych wersji wpisów
  • wyrzuci spamowe komentarze i te dodane do kosza
  • wyczyści zapisane szkice postów i wyrzucone do kosza
  • usunie niezaakceptowane komentarze
  • usunie wszystkie wpisy w bazie nieaktualne po czyszczeniu tego co wymieniłem wyżej.

Tu macie przykładowy stan bazy przed całym procesem czyszczenia:

A tutaj wyraźnie widać, że po oczyszczeniu baza zmniejszyła się o 1,7MB czyli o prawie 11%, a to dość dużo.

Bazę danych powinniście czyścić regularnie, np. co najmniej raz w miesiącu, w zależności od tego jak często publikujecie nowe posty bądź jak dużą popularnością cieszy się Wasza strona. Dzięki takiej operacji możecie zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca jeśli chodzi o bazę danych, głównie powinno na tym zależeć osobom, które strony hostują na najniższych pakietach w OVH, gdzie jest ograniczenie wielkości bazy danych.

4.7/5 - (3 votes)
4.7/5 - (3 votes)