Dziś dowiecie się jak powrócić do starego, klasycznego edytora WordPress i tym samym wyłączyć blokowy edytor Gutenberg, domyślnie dostarczany wraz z wersją Bebo WordPressa (5.0). Gutenberg miał być prostym, nowoczesnym edytorem działającym na zasadzie przeciągnij i upuść, ale choć sam lubię korzystać z coraz to nowszych rozwiązań to Gutenberg nie przypadł mi do gustu i jest, że tak powiem – stworzony ale nie dla ludzi, nie jest intuicyjny i z prostotą również ma niewiele wspólnego.
Co więcej, cały ekosystem WordPressa – wtyczki, motywy – nie był przystosowany na tego typu „rewolucje”. Wiele osób frustruje Gutenberg, co mnie osobiście nie dziwi. Ale póki co są rozwiązania, które pozwalają szybko powrócić do starego, dobrego klasycznego edytora.
Tym samym, jeśli chcecie przywrócić wcześniejszy edytor to nie ma z tym najmniejszych problemów. Zapraszam do zapoznania się z poniższym poradnikiem, a z pewnością powrót do przeszłości okaże się niezwykle prosty.
Klasyczny edytor WordPressa
Klasyczny edytor to po prostu nazwa oficjalnej wtyczki WordPressa, dostępnej w repozytorium, która ma być wspierana do 2022 roku.
Wtyczka pozwala nam zupełnie wyłączyć Gutenberga i wszelkie blokowe „halo” z nim związane. Aktywując ją u siebie na stronie będziemy mogli korzystać ze starego, WordPressowego edytora, który będzie w pełni wspierać wszystkie starsze wtyczki czy motywy. .
Jak krok po kroku włączyć stary edytor?
Postępuj zgodnie z instrukcją, a bez problemu aktywujesz klasyczny edytor w WordPressie.
- Kliknij na zakładkę Wtyczki i wybierz opcję „Dodaj nową”. Po prawej stronie dostaniecie listę wtyczek polecanych, a wśród nich będzie „Klasyczny edytor”.
- Kliknij w bloku wyszukanej wtyczki przycisk „Zainstaluj teraz” i poczekaj chwilę, aż proces instalacji się zakończy.
- Następnie zamiast przycisku „Zainstaluj teraz” ujrzysz przycisk „Aktywuj” – kliknij na niego, aby aktywować wtyczkę.
- Od teraz możesz cieszyć się powrotem starego, dobrego edytora na swojej stronie.
Najs 🙂 ostatnio miałem ten sam problem, szkoda ze trochę pomęczyłem się z powrotem, ale jak najbardziej pomocna porada. Czyli 90% gnębi Gutenberga 🙂
Gutenberg to zupełny niewypał!