668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Dziś nauczymy się jak w prosty sposób wyłączyć / dezaktywować pluginy w WordPressie. Przydaje się to jeśli tymczasowo chcemy przestać korzystać z jednej z wtyczek i w przyszłości włączyć ją na nowo. Nauczysz się także jak usuwać definitywnie wtyczkę, która nie jest Ci już więcej potrzebna.

Poniżej znajdziesz różne sposoby na wyłączanie wtyczek w WordPress. Cel jest prosty, abyś mógł bądź abyś mogła sama sprawnie zarządzać swoją stroną.

Jak wyłączyć wtyczkę w WordPressie?

Zacznijmy od wyłączenie pojedynczej wtyczki. Jeśli chcesz tymczasowo wyłączyć wtyczkę w WordPressie to musisz po prostu odwiedzić zakładkę Wtyczki w Panelu Administratora i wybrać tam opcję w menu Zainstalowane wtyczki.

Zobaczysz wszystkie wtyczki jakie zostały zainstalowane i teraz po prostu musisz wśród nich znaleźć tę jedyną, którą chcesz wyłączyć w tym momencie. Pod nazwą wtyczki znajdziesz napis (który jest linkiem) „Wyłącz”. Klikając na taki link pod nazwą wtyczki, jaką chcesz wyłączyć, właśnie ją dezaktywujesz.

Pamiętaj, że po wyłączeniu wtyczki w dalszym ciągu jest ona zainstalowana na Twojej stronie, ale po jej wyłączeniu WordPress przestanie jej używać, czyli ładować na stronie elementy z nią związane.

W każdej chwili możesz na nowo używać wcześniej wyłączoną wtyczkę, tuż po kliknięciu pod jej nazwą „Aktywuj”.

Jak masowo wyłączyć wtyczki w WordPressie?

Czasami zachodzi potrzeba wyłączenia więcej niż jednej wtyczki czy też wszystkich wtyczek aktywnych w WordPressie. Głównym powodem takich akcji jest zazwyczaj konflikt pomiędzy wtyczkami bądź błąd generowany przez jedną z nich, który ciężko od razu przypisać do konkretnej.

Aby wyłączyć wszystkie wtyczki musisz po prostu odwiedzić zakładkę Wtyczki w Panelu Administratora i wybrać tam opcję w menu Zainstalowane wtyczki. Następnie należy zaznaczyć opcję jak na zdjęciu poniżej:

Co spowoduje zaznaczenie wszystkich wtyczek zainstalowanych w WordPressie.

Wyżej mamy selecta z napisem „Masowe działania”, które rozwijamy i wybieramy „Wyłącz”. Tuż obok klikamy przycisk „Zastosuj” i po kilku sekundach wszystkie wtyczki zostaną wyłączone.

Jak wyłączyć wtyczki poprzez FTP?

Czasami błędy generowane przez wtyczki sprawiają, że tracimy dostęp do panelu administratora i aby uratować naszą stronę musimy inaczej dezaktywować wtyczki, aby móc zalogować się do panelu i włączając po kolei wtyczki sprawdzić, która z nich powoduje błędy.

W takiej sytuacji możecie wyłączyć wtyczki innymi metodami, a jedną z nich jest sposób wykorzystujący dostęp FTP do serwera, na którym znajduje się strona.

Tradycyjnie WordPress zapisuje wszystkie wtyczki w folderze „Plugins”, pod ścieżką /wp-content/plugins/ . Jeśli WordPress nie będzie w stanie znaleźć wspomnianego folderu to automatycznie wyłączy wszystkie wtyczki.

Zamiast usuwać folder Plugins po prostu korzystając z FTP zmieńcie jego nazwę.

Na samym początku musicie połączyć się z serwerem, na którym jest strona poprzez FTP używając programu takiego jak np. FileZilla czy Total Commander. Po połączeniu zlokalizujcie folder wp-content, w nim znajdziecie folder plugins. Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na folder plugins i wybierzcie z menu kontekstowego opcję „Zmień nazwę”. Tu możecie nadać folderowi nową nazwę, zalecam zmienić ją na np. plugins-old.

Po tej czynności powinniście się móc zalogować do panelu WordPressa. Po odwiedzeniu zakładki Wtyczki zobaczycie komunikat mówiący o tym, że wszystkie wtyczki zostały wyłączone. W tym momencie możecie powrócić do klienta FTP i zmienić nazwę folderu z powrotem na plugins.

W panelu WordPress w zakładce Wtyczki zobaczycie listę zainstalowanych pluginów, ale każdy z nich będzie wyłączony.

Jak wyłączyć wtyczki w WordPress poprzez bazę danych (PhpMyAdmin)?

Według mnie sposób poprzez FTP jest znacznie łatwiejszy, ale co kto lubi. Można wyłączyć wszystkie wtyczki także bezpośrednio w bazie danych, poprzez narzędzie phpmyadmin.

Najpierw zaloguj się do panelu hostingowego i odszukaj link prowadzący do phpmyadmin, zazwyczaj znajdzie to w sekcji z bazami danych. Dane do logowania znajdziecie w pliku wp-config.php w folderze WordPressa na serwerze.

PhpMyAdmin ładuje po prawej strony wszystkie tabele, nas interesuje ta która nazywa się wp_options, sam przedrostek wp_ może się różnić w zależności od wybranego prefiksu bazy podczas instalacji WordPressa. Prefiks wp_ jest standardowym o ile nie wymyśliliśmy sami nic ciekawszego.

Wracając do tematu, po kliknięciu w tabele wp_options pojawią się po lewej stronie elementy składowe tabeli. Szukamy wiersza, gdzie w kolumnie option_name jest „active_plugins” i klikamy obok niej „Edit” bądź „Edytuj”.

PhpMyAdmin otworzy nam możliwość edycji całego wybranego wiersza. Szukamy pola z nazwią „option_value” i kasujemy jego zawartość, a całość zapisujemy.

Po zalogowaniu się do WordPressa wszystkie wtyczki powinny być nieaktywne.

Jak usunąć / odinstalować wtyczkę w WordPress?

Usunięcie wtyczki w WordPressie jest niezwykle proste i można to zrobić z poziomu panelu administracyjnego. Zaloguj się i przejdź do zakładki Wtyczki. Zobaczysz tam listę zainstalowanych pluginów na swojej stronie

Najpierw musisz wyłączyć daną wtyczkę, aby móc ją usunąć. Po wyłączeniu wtyczki tuż pod jej nazwą pojawia się opcja „Usuń”. Klikamy na „Usuń”, potwierdzamy na oknie wyskakującym czy na pewno chcemy ją usunąć i czekamy chwilę, aż proces odinstalowywania się zakończy.

Niektóre wtyczki nawet po zainstalowaniu pozostawiają czy to w plikach czy w bazie danych niepotrzebne śmieci, a niekiedy we wpisach czy na stronach zostają dodane przez nas shortcody, które musimy usunąć ręcznie, albo skorzystać z porady poniżej.

Jak usunąć nieużywane shortcody?

Wiele wtyczek zostawia po sobie shortcody, które de facto dodawaliśmy kiedyś sami w treści postów czy stron. Przy większej ilości wpisów ich ręczne usuwanie może być męczące, a pozostawienie ich powoduje, że wyświetlają się w treści dla użytkowników np tak:

[moj_shortcode]

Możemy się ich pozbyć. Należy odszukać w swoim motywie plik functions.php i dodać następującą linijkę:

add_shortcode( 'moj_shortcode', '__return_false'</code> <code>);

Spowoduje to, że wszędzie, gdzie wyświetlane było [moj_shortcode] pojawi się dosłownie „nic”. Pamiętajcie tylko, aby zastąpić moj_shortcode nazwą shortcodu, jakiego chcecie się pozbyć.

Jeśli zdecydujecie się aktywować w przyszłości ten plugin na nowo to musicie usunąć wstawioną linijkę (jak powyżej) z pliku functions.php.

Czy powinno się usuwać nieaktywne wtyczki z WordPressa?

Jeśli nie zamierzacie więcej korzystać z wyłączonych wtyczek to powinniście je jak najszybciej usunąć. Zostawiając nieaktywne wtyczki nie sprawiamy, że strona chodzi wolniej i tym podobne. Jednakże zawierają one pliki, które w przyszłości mogą być wykorzystane do włamania na Waszą stronę jako tzw. backdoor. Zajmują one również często sporo miejsca, wiec usuwając je również odchudzamy naszą stronę.

Mam nadzieje, że ten artykuł pomógł Wam lepiej poznać WordPressa i nauczyliście się szybko wyłączać wtyczki.

3.4/5 - (5 votes)
3.4/5 - (5 votes)