668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Wszyscy pewnie zachodzą w głowę jak przenieść masę postów i artykułów stworzonych na stronie opartej na Joomla do WordPressa. Zresztą sami wiecie jak Joomla potrafi być oporna i jak bardzo uprzykrza życie nieintuicyjnym panelem. Dlatego większości klientom zalecam budowanie stron na WordPress, głównie z racji prostoty jego obsługi.

Migracja brzmi dość groźnie i w sumie warto przed całym procesem zrobić backup zarówno nowo postawionej strony na WordPress jak i przedmiotowi naszych dzisiejszych rozważań czyli strony na Joomli, której tak – mamy szczerze dość.

Jak przenieść stronę z Joomla na WordPress?

Nic prostszego, ale musicie przestrzegać wszystkich rzeczy (bezkrytycznie), które opiszę poniżej. Aby uprościć cały proces do tzw. minimum skorzystamy z wtyczki na WordPressie, która praktycznie wszystko załatwi za nas – oczywiście po uprzedniej konfiguracji.

Migracja do WordPress już od 200 zł netto

Przeniesiemy Twoją stronę z Joomli na WordPress. Szybko, sprawnie i co najważniejsze – tanio. Zachowasz wszelkie linkowanie, galerie plus zoptymalizujemy Twoją nową stronę.

FG Joomla to WordPress – bo to o tym pluginie będzie dziś mowa, pozwala nam przenieść sekcje, posty, zdjęcia, inne media i tagi ze strony działającej na Joomla do nowej, które tym razem będzie działała na WordPressie. Wtyczka była testowana na Joomla w wersji 3.4 i WordPressie w wersji 4.3. Test przebiegł pomyślnie i przeniesiono dzięki temu ponad 20 000 artykułów. Choć nie testowałem tego, ale twórcy zarzekają się, że wtyczka poradzi sobie także na instalacji typu multisite.

Opcje wtyczki:

 1. przenoszenie sekcji z Joomla jako kategorii
 2. przenoszenie kategorii jako podkategorie
 3. przenosi posty z Joomla zarówno te opublikowane, nieopublikowane jak i szkice czy archiwalne
 4. przenosi wszelkie media do folderu Uploads WordPressa
 5. modyfikuje odpowiednio treść postów, aby poprawnie dodać do nich przeniesione media (zdjęcia, filmy, ikony)
 6. zmienia rozmiary zdjęć według tych zdefiniowanych w WP
 7. definiuje obrazek wyróżniający na bazie pierwszego zdjęcia występującego w poście
 8. zachowuje alty i title przypisane do zdjęć
 9. modyfikuje odpowiednio linki wewnętrzne
 10. słowa kluczowe z Joomla przenosi do WP jako tagi
 11. może importować posty z Joomla jako posty lub strony w WP
 12. a także masę innych opcji, których nie będę dalej wymieniał

Ustawienia wtyczki

W sekcji ustawień wtyczki Joomla web site parametrs podajemy adres strony (na Joomli), którą chcemy migrować do WordPressa.

Joomla web site parametrs

Dalej przechodzimy do sekcji Joomla database parameters, gdzie podajemy dane dostępowe do bazy danych strony opartej o Joomla. Pamiętajmy, aby prawidłowo wypełnić WSZYSTKIE pola:

Joomla database parameters

Następnie po wypełnieniu wszystkich parametrów klikamy na Test the connection, aby sprawdzić czy wtyczka bez problemów łączy się z bazą danych.

W sekcji Behavior możemy zdecydować o tym co i jak chcemy importować do WordPressa z Joomli. W tym miejscu zdecydujemy w jaki sposób chcemy importować posty, czy chcemy pobrać także te archiwalne jak i zadecydujemy o dalszym losie wszelkich zdjęć, które upiększały nam stronę na Joomla.

Wynik mniej więcej prezentuje się następująco:

Wynik importu

Jeśli zapomnieliśmy o jakiejś opcji i nie wszystko pobrało się zgodnie z planem to możemy importować wszystko ponownie, ale najpierw pamiętajcie o tym, aby wyczyścić bazę WordPressa ze starych, zaimportowanych rzeczy. I tutaj mamy dwie opcje:

 1. Możemy usunąć tylko rzeczy z ostatniego importu
 2. Możemy usunąć całą zawartość WordPressa, która została pobrana jak i tę która była wcześniej.

Zaznaczenie_140

Jak widzicie cały proces migracji z Joomli do WordPressa może być zadziwiająco banalnym zadaniem, choć tutaj warto pamiętać, aby przed importem powyłączać wtyczki w WP, gdyż mogą one powodować spore problemy bądź opóźnienia całego procesu.

Pamiętajcie także, aby wszystko robić z głową, nie spieszyć się i działać zgodnie z własnym planem. Pośpiech jest złym doradcą. Jeśli macie 20 artykułów to o wiele przyjemniej przenieść je ręcznie, problem powstaje, gdy jest ich 100 lub więcej, dlatego życzę powodzenia.

Migracja do WordPress już od 200 zł netto

Przeniesiemy Twoją stronę z Joomli na WordPress. Szybko, sprawnie i co najważniejsze – tanio. Zachowasz wszelkie linkowanie, galerie plus zoptymalizujemy Twoją nową stronę.

ZOBACZ:  Pięć wtyczek, które zwiększą moc wewnętrznego linkowania