668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Początkujący użytkownicy WordPressa mogą mieć problem z odnalezieniem pliku .httaccess, a co się z tym wiąże nie możliwa będzie jego edycja skoro go nie ma, albo nie wiemy jak go znaleźć. Dziś chciałem się z Wami podzielić w tym krótkim poradniku moimi przemyśleniami związanymi z powyższym problemem.

Po co w ogóle jest plik .httacces w WordPressie i jak go edytować?

Czym jest .htaccess?

.htaccess to skrót od Hypertext Access i jest to główny plik konfiguracyjny strony, z którego korzysta przede wszystkim Apache i dzięki niemu możemy kontrolować dostępy do plików instalacji WordPress.

Co możemy zrobić w tym pliku?

W tym pliku możemy ustawić hasło do konkretnych folderów, zablokować roboty wyszukiwarek, albo konkretnych użytkowników według adresów IP. Jednak najczęściej używamy go do przekierowań jednej strony na drugą.

Jak edytować w najprostszy sposób?

Można się połączyć z kontem FTP, wyszukać plik w folderze instalacyjnym i z tego poziomu go edytować. Jednak dla całkiem zielonych użytkowników najlepszym rozwiązaniem będzie wtyczka WordPress SEO by yoast. Dzięki niej z poziomu panelu administracyjnego wchodząc do zakładki SEO->Edytuj pliki możemy dowolnie zmieniać zawartość pliku .httacces. O ile istnieje!

bezpośrednie odnośniki

Co ciekawe, ów plik nie zawsze będzie w naszej instalacji, szczególnie w świeżych instalacjach WordPressa możecie być zaskoczeni jego brakiem. Powód jest prosty. WordPress nie tworzy .httacces dopóki nie ustawimy przyjaznych linków. Możemy je skonfigurować wchodząc w Ustawienia->Bezpośrednie odnośniki.

Jeśli tutaj dokonamy zmian z tych domyślnych na jakieś inne to automatycznie zostanie stworzony pierwszy plik .httacces.

Przy przenoszeniu stron nie zawsze skopiuje się ów pliczek i może być później problem z wchodzeniem na podstrony serwisu. Jednak rozwiązanie jest proste i wystarczy samemu stworzyć plik na komputerze lokalnym, wypełnić go danymi podanymi poniżej i gotowe. Teraz przesyłamy wszystko na serwer do folderu z główną instalacją WordPressa i zabawa zakończona.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Można to także zrobić z panelu administracyjnego o ile pamiętacie jakie ostatnio przyjazne linki ustaliliście. Wybieramy je na nowo tak jak kiedyś i zapisujemy ustawienia. Plik zostanie utworzony automatycznie.

3/5 - (2 votes)
3/5 - (2 votes)