668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Od pewnego czasu zauważyłem, że ściganie za nielegalne wykorzystywanie cudzych zdjęć stało się czymś w rodzaju nowego biznesu w sieci. Ktoś robi zdjęcia na popularnych wydarzeniach, wrzuca je następnie na stronę dbając o ich szczegółowy opis i czeka. Po pewnym czasie mały teścik, gdzie poszło zdjęcie, na jakiej stronie zostało umieszczone no i ściganie właściciela takiej witryny za łamanie praw autorskich, które autor fotki zastrzegł sobie w stopce, a my dzięki wyszukiwarce Google znaleźliśmy je i bez przechodzenia na witrynę właściciela skopiowaliśmy i wstawiliśmy u Nas. No i za tzw. „gapowe” się płaci.

Po kilku dniach przychodzi nam na pocztę e-mail wezwanie do zapłaty za nielegalne wykorzystanie zdjęcia! Kwoty jakich domagają się autorzy dochodzą do kilku tysięcy złotych – mają do tego prawo? Mają!

Wiec co robić, aby uniknąć takich sytuacji, aby mieć pewność, ze wykorzystane przez Nas materiały nie łamią cudzych praw autorskich?

Odpowiedź jest prosta, spersonalizować naszą wyszukiwarkę, aby omijała takie zdjęcia z daleka. A jak to zrobić przedstawię poniżej:

 Uruchamiamy wyszukiwarkę zdjęć Google:

wyszukiwarka grafiki google

 Wybieramy „Szukanie zaawansowane” w ustawieniach jak na obrazku poniżej:

 wybieramy w ustawieniach wyszukiwanie zaawansowane

 

Dobieramy odpowiednią opcję dostosowaną do Naszych wymagań i gotowe:

dobieramy opcję pasującą do naszych wymogów

 

Prawda, że to proste?