668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Jak z pewnością zauważyliście nie każda skórka do WordPressa obsługuje miniatury wpisów i wielu z Was zastanawia się czy zmienić motyw czy może da się jednak uruchomić obsługę ikonek dla wpisów? Odpowiadam od razu – da się i nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać, a i sam WordPress bez żadnych problemów od wersji 2.9 obsługuję wyżej wypomnianą funkcjonalność. Ikony wpisów można wyświetlać w różnym miejscu na naszym blogu, zarówno na stronach zbiorczych, gdzie widzimy wypisy artykułów, czyli strony kategorii, tagów czy nawet strona główna, jak i na stronach samych wpisów – w dowolnie wybranym przez nas miejscu.

Sprawdzamy czy nasza strona obsługuje miniatury

Bardzo szybko możemy to sprawdzić przeglądając dostępne opcje w prawym sidebarze naszego Panelu Administracyjnego, podczas pisania wpisu. U mnie wygląda to tak i możecie spokojnie szukać czegoś takiego u siebie:

Obrazek wyróżniający - Miniatura wpisu

Nie mam pojęcia kto wymyślił tłumaczenie o nazwie Obrazek wyróżniający, ale widocznie miał fantazję. Jeśli nie znaleźliście tej opcji u siebie to jeszcze nic straconego, przesuńcie stronę (tak gdzie piszecie nowy wpis) na samą górę i kliknijcie na przycisk (Opcje ekranu) ja na obrazku poniżej:

Opcje ekranu

Rozwinie się Wam zakładka, w której sprawdźcie czy macie opcję Obrazek wyróżniający jak i czy pole check (kwadracik) jest przy niej zaznaczony ptaszkiem. Jeśli nie to zaznaczcie to pole i ponownie wróćcie do poszukiwania opcji z prawej strony jak to opisywałem powyżej.

Dodanie obsługi miniatur do motywu

Jeśli jesteś tutaj to oznacza, że Twój motyw nie obsługuje miniaturek wpisów. Nie martw się, nic straconego – obsługę tego typu ikon wyróżniających możesz dodać samodzielnie i będą one w pełni funkcjonalne. Na sam początek musimy dać znać naszemu motywowi, że ma on obsługiwać taką funkcję. Aby to uczynić musimy wejść w panelu WordPressa do zakładki Wygląd, a następnie wybrać tam Edytor. Z prawej strony będziecie mieli listę plików, na której szukajcie tego o nazwie functions.php. Kliknijcie na niego, aby otworzyć go do edycji. Na jego końcu, tuż przez znaczkiem zamykającym PHP dodajcie kod jak poniżej:

<?php
// Ikony - thumbnails
if ( function_exists( 'add_theme_support' ) ) {
add_theme_support( 'post-thumbnails' );
}
?>

Jak już to zrobicie to musicie wrócić do tego kroku, aby sprawdzić czy pojawiła się odpowiednia opcja.

No i teraz pozostaje najgorsza i najtrudniejsza część, czyli po pierwsze musimy zdecydować, gdzie i w jakich okolicznościach chcemy wyświetlać miniaturę, a następnie musimy skorzystać z kodu poniżej, który ją wyświetli w wybranym przez nas obszarze strony.

Kod odpowiedzialny za wyświetlenie miniatury wpisu w WordPressie znajdą Państwo poniżej:

<?php 
if ( has_post_thumbnail() ) {
the_post_thumbnail('thumbnail');
}?>

Kod sprawdza czy wpis posiada przypisaną do sienie miniaturkę. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, czyli ikona została dodana to funkcja the_post_thumbnail wyświetli nam ją.

Oczywiście położenie samej miniatury możecie ostylować w pliku style.css dodając klasę jak poniżej:

.wp-post-image{
float:left;
padding: 10px 10px 10px 0px;
}

Modyfikacja wielkości miniatury

Dzięki odpowiednim modyfikacjom funkcji the_post_thumbnail możemy szybko zmienić rozmiar miniatury z domyślnego na praktycznie dowolny, a wystarczy tylko przekazywać funkcji odpowiednie parametry.

Wyświetlenie ikony w rozmiarach 150×150 pikseli:

the_post_thumbnail('thumbnail');

opcja równoważna z

the_post_thumbnail();

Wyświetlanie ikony w rozmiarze 300×300 pikseli:

the_post_thumbnail('medium');

Wyświetlanie ikony w rozmiarze 640×640 pikseli:

the_post_thumbnail('large');

Wyświetlanie ikony w jej rzeczywistym rozmiarze:

the_post_thumbnail('full');

Wyświetlanie ikony w dowolnym rozmiarze:

the_post_thumbnail('array(100,100)');

Mam nadzieje, że teraz bez problemów dodacie miniaturki wpisów na strony oparte o WordPress. W razie jakichkolwiek problemów zapraszam do kontaktu.

1/5 - (1 vote)
1/5 - (1 vote)