668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Zainstalowałeś WordPressa? Czas więc dodać nieco kategorii, bo chyba każdy chce w prosty sposób pogrupować swoje przyszłe posty. Czasami nawet nazbiera się na blogu kilka wpisów skupiających się wokół określonego tematu, grupując je w dodatkowej kategorii pozwoli użytkownikowi łatwiej je wyszukać, tym samym ułatwimy mu dostęp do większej ilości informacji niż te zawarte w pojedynczym wpisie. Niekiedy nawet zmieniamy zdanie, szukamy sposobu na zmianę nazwy kategorii i niektórzy użytkownicy także z tym mają problem.

Dodawanie i zmiana kategorii jest bardzo prosta, załatwimy to wbudowanymi funkcjami WordPressa, ale w dzisiejszym poradniku jest o wiele więcej informacji o operacjach na kategoriach, więc zapraszam do lektury.

Jak dodać nową kategorię?

Na dodanie kategorii są dwa sposoby, oba wykorzystują domyślne możliwości CMS’a. Pierwszym sposobem jest wejście do paneli administracyjnego i wybranie z lewego panelu zakładki Wpisy, aby później w sub-menu skorzystać z opcji Kategorie.

Już będąc w tym miejscu widzimy formularz dodawania nowej kategorii:

Formularz dodawania nowej kategorii w WordPressie

Musimy wprowadzić odpowiednią nazwę kategorii, a uproszczona nazwa posłuży nam do zbudowania przyjaznego wyszukiwarkom adresu, dzięki któremu podejrzymy zawartość kategorii.

Poniżej mamy selecta, którym możemy przypisać tworzoną kategorię jako podkategorię jednej z już istniejących. Pole na opis pozwala nam stworzyć małe podsumowanie bądź zapowiedź, która niekiedy pojawia się na stronie kategorii, ale nie każdy motyw obsługuje tą funkcję, więc nie zawsze nam to zadziała.

Drugim sposobem, nieco szybszym poniekąd, jest dodanie kategorii już w trakcie tworzenia kolejnego wpisu. Wejdźcie w zakładkę Wpisy i tam wybierzcie Dodaj nowy. Po prawej stronie zobaczycie widgety, gdzie jeden z nich będzie miał nagłówek Kategorie (zaznaczony obszar na czarno na obrazku poniżej).

dodawanie kategorii podczas tworzenia wpisu

Gdy już odnajdziecie to miejsce u siebie to spójrzcie na sam dół tego widgetu, widnieje tam napis „Dodaj nową kategorię”. Jeśli klikniecie tam otworzy wam się mini formularzyk, gdzie jedynie musicie wpisać nazwę nowej kategorii i ewentualnie przypisać ją jako „dziecko” do innej, nadrzędnej albo pozostawić ją bez zmian. Zatwierdzacie wszystko przyciskiem „Dodaj nową kategorię”, który znajdziecie po formularzem i gotowe.

Mini formularz dodawania kategorii we wpisie

Co musicie wiedzieć o kategoriach?

  • Kategorie nie pojawią się w listingu kategorii na naszej stronie dopóki nie dodamy jej tam ręcznie albo nie przypiszemy do niej chociażby jednego posta/artykułu.
  • Nie nazywajcie kategorii „byle jak” spełniają one bardzo ważną rolę w nawigacji po stronie i powinniśmy dobrać jej nazwę zgodnie z treścią wpisów, które ona grupuje.
  • Nie twórz nazw kategorii zawierających więcej niż 3 słowa.
  • Wiele artykułów może zostać przypisanych do pojedynczej kategorii.
  • Kategorie mogą mieć podkategorie.
  • Uncategorized to domyślna, pierwsza po instalacji WordPressa kategoria, do której automatycznie przypisywany jest każdy wpis, którego nie przyporządkowaliśmy do odpowiedniej kategorii przed jego zapisaniem.
  • Domyślnie, struktura linków do kategorii zawiera w swoim schemacie „category”, przykładowo https://example.com/category/jelenie/. W przypadku podkategorii adres rozwija się następująco https://example.com/category/jelenie/szare/, gdzie szare to podkategoria kategorii jelenie.
  • Kategorie także mają swój kanał RSS, każda oddzielny: https://example.com/category/jelenie/feed/

Co powinniście wiedzieć o dodawaniu, usuwaniu i zmianie kategorii?

Zmiana kategorii dla wpisu

Gdy chcemy zmienić albo dodać kolejną kategorię do wpisy, pojedynczego wpisy, to nie jest to wcale problemem. Jeśli kategorię już utworzyliśmy wcześniej to postępujemy podobnie jak w przypadku edycji wpisu, otwieramy go w panelu administracyjnym i odznaczamy/zaznaczmy odpowiednie kategorie po czym aktualizujemy dane wpisu tym samym przyciskiem, którym wcześniej go zapisywaliśmy.

Przy większej ilości wpisów, które chcemy przenieść z kategorii A do B możemy skorzystać z funkcji Bulk Edit i kilkoma kliknięciami wykonamy całą akcję. Jednak w tym przypadku nie będziemy mogli usunąć postu z danej kategorii co najwyżej przypiszemy mu nową.

Ustawienie domyślnej kategorii

Jak wspomniałem wcześniej, jeśli nie wybierzemy żadnej kategorii podczas zapisywania nowego wpisu w WordPressie to system sam przypisze go do kategorii domyślnej, po świeżej instalacji zawsze nazywa się ona „Uncategorized”. Jednak jeśli się zagapimy i taka kategoria z automatu pojawi się w naszym menu to nie będzie to elegancko wyglądało na stronie jak i również świadczy to źle o samym właścicielu.

Domyślnej kategorii nie usuniemy, nie pozwoli nam na to CMS, ale możemy zmienić domyślną kategorię w dowolnej chwili.

  • Stwórz kategorię, którą chcesz używać jako domyślnej.
  • Wejdź w Ustawienia>Pisanie
  • Przejdź do miejsca, gdzie widzisz napis „Domyślna kategoria wpisów” i za pomocą selecta wybierz nową, domyślna kategorię.
  • Przesuń stronę na której jesteś na sam dół i zatwierdź wszelkie zmiany poprzez wciśnięcie niebieskiego przycisku „Zapisz zmiany”.
  • Gotowe!

Domyślna kategoria wpisów

Teraz przydałoby się pozbyć kategorii „Uncategorized”. Możemy ją teraz spokojnie usunąć, a wszelkie posty, które były do niej przypisane pozostaną, tylko zmienią domyślną kategorię na tą, którą ustawiliśmy wcześniej.

Jak zmienić nazwę kategorii?

Czasami, nawet po kilku miesiącach nachodzi nas potrzeba na zmianę nazwy jednej z kategorii na bardziej, że tak powiem „odpowiednią”.

Możemy wejść do Wpisy>Kategorie, wybrać przy jednej z nich opcję „Edytuj” i zmienić obecną nazwę na dowolną inną albo stworzyć nową kategorię, przenieść do niej posty z poprzedniej, a na końcu wcześniejszą usunąć.

Usuwanie kategorii wraz z wpisami

Może się okazać, że po latach blogowania zmienia się nam o 360 stopni cała koncepcja. Jedna z 10-ciu kategorii wyraźnie do niej nie pasuje, podobnie jak wpisy do niej przypisane. Usuwając samą kategorię narobimy sobie większego bałaganu, gdyż wpisy do niej przypisane przejmie kategoria domyślna, a wtedy to już szukaj wiatru w polu, znaczy się tych wpisów, które chcemy usunąć. Przy niewielkim blogu z kilkoma wpisami nie ma to zbytniego znaczenia, ale sprawa staje się poważniejsza jeśli mamy już na nim ponad 1000 artykułów.

Dobrze jest wtedy skorzystać z domyślnych możliwości WordPress i usunąć wpisy przed usunięciem kategorii. W tym celu udajemy się na nowo do zakładki Wpisy>Wszystkie wpisy i tam wybieramy z paska na górze odpowiednią kategorię, a następnie wyciągamy z niej wszystkie wpisy opcją „Przefiltruj”.

Wybieranie wpisów z danej kategorii

Następnie oznaczamy wszystkie wpisy checkiem widocznym przy napisie „Tytuł” i z opcji „Masowe działania” wybieramy „Przenieś do kosza”.

Oznaczenie wielu wpisów jednocześnie.

W tym przypadku wpisy całkowicie nie giną, lądują w Koszu, z którego możemy je całkowicie usunąć, ale najpierw warto sprawdzić czy znajdujące się tam wpisy na pewno chcemy zniszczyć. Jeśli jakiś okaże się przydatny to możemy go w dowolnej chwili przywrócić.

Zamiana kategorii na tagi, tagi na kategorie

Niekiedy kategorie mają na tyle mało wpisów, że bardziej pasują aby były tagami, a jeśli któryś tag ma mnóstwo wpisów to lepiej zamienić go w dodatkową kategorię.

Takiej zamiany możemy dokonać w dowolnej chwili wchodząc w zakładkę Narzędzia i w niej wybierając Import.

Konwerter kategorii i tagów

Na nowej stronie znajdziemy tzw. Konwerter kategorii i tagów”. Szukamy następnie kategorii bądź tagów, które chcemy przemienić i przechodzimy do dzieła. W tym przypadku cała funkcjonalność jest banalnie prosta i nie powinniście mieć żadnych problemów z jej używaniem.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)