668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Pewnie wielu z Was zauważyło poważne zmiany w pozycjach na dane słowa kluczowe swoich stron, tak to było wczoraj i z tego powodu ludzie zaczęli tworzyć kolejne teorie spiskowe. Wielu z przerażeniem stwierdzało, że nowa Panda zawitała w mieście, a inni praktycznie nie odczuli większych fluktuacji w wynikach niż na co dzień.

Sam John Mueller na wczorajszym hangoucie rozwiał wszelkie wątpliwości mówiąc, że zmiany w algorytmie oczywiście były, ale nie jest to żadna Panda czy inny zwierzak z radosnego Zoo od Google. Wypowiedź Johna znajdziecie w 11 minucie – będzie o Pandzie, a o Pingwinie mamy coś od 18 minuty.

Jednak sam przeglądając swoje strony jak i te należące do moich klientów, a później analizując ruchy na ponad 2000 fraz stwierdzam, że żadnych, znaczących zmian nie było. Nawet dziś ruch na każdej ze stron wydaje się być na niezmiennym poziomie, a pozycje wahają się standardowo +-2 pozycje i żadnych większych skoków jak i spadków nie odnotowałem.

Ktoś może powiedzieć, że pewnie za kilka dni zobaczę „grzybek atomowy” w sprawdzarce, ale wątpię. Większość informacji o Pandach, Pingwinach czy innych Phantomach wywołane są ogólną paniką, wyczekiwaniem przez webmasterów, że to właśnie dziś Google im próbuje uprzykrzyć życie. A nie daj Boże jak zobaczą, że na MozCast’ście czy innych „termometrach” serpów pojawi się złowrogi i czerwony słupek – wtedy komentarze pod artykułami snującymi teorie o kolejnej aktualizacji przekraczają trzykrotnie długość samego artykułu, gdzie wyczytamy gorzkie żale i nagle każdy kto nie spojrzy na wyniki widzi zielony i czerwony kolor – jakby tego nie było każdego dnia.

Zmiany w swoich algorytmach Google robi bardzo często, więc musimy się do tego przyzwyczaić, ale samo pojawienie się Pandy spowoduje według mnie znacznie większe spustoszenie aniżeli zwykłe wahania pozycji. Także nie popadajmy w panikę, na chłodno analizujcie ostatnie wyniki, nie wykonujcie żadnych drastycznych zmian. Jeśli jakikolwiek algorytm mieli właśnie wyniki to warto poczekać tydzień, może dwa i dopiero wtedy decydować się na jedynie „racjonalne” działania.

Rate this post
Rate this post