668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Pewnie nie raz sympatycy wyjustowanego tekstu zastanawiali się, gdzie podział się w WordPressie przycisk podczas tworzenia wpisów bądź stron, którym jak za sprawą magiczne różdżki mogli wyjustować dowolny fragment tekstu. No cóż, pewnie zaktualizowaliście WordPressa do wersji 4.7.x, ale nie bójcie się bo to akurat bardzo dobrze o was świadczy bo dbacie o swoje strony i nie pozostawiacie ich samym sobie zdając się na ślepy los.

Jednak wróćmy do tematu, przycisk justowania został ukryty w WordPressie poczynając od wersji 4.7. Dlaczego? Tego nie wiem, ale jak to w świecie bywa to jedni są zwolennikami wyjustowane treści, a inni są jej zagorzałymi przeciwnikami. Kto ma rację? Zapewne racja leży gdzieś pośrodku i wszystko zależy od indywidualnej oceny rzeczywistości każdego z nas.

Ale jak napisałem wcześniej, przycisk został ukryty co nie znaczy, że sama funkcja nie działa. Otóż działa, wystarczy że zaznaczycie treść jaką chcecie wyjustować i skorzystacie tuż po zaznaczeniu z kombinacji klawiszy:

Alt+ Shift + J

Ot cała magia, macie wyjustowany tekst. Wiem, że nie jest to tak wygodne jak posiadanie do tego specjalnego guzika w edytorze, ale jest to całkiem proste rozwiązanie dla osób często korzystających z tego rodzaju formatowania treści.

Oczywiście można uzyskać na nowo ów „wspaniały” przycisk, ale będzie to wymagało zainstalowania dodatkowe wtyczki, czego osobiście nie jestem zwolennikiem. Wtyczka o której mówię to TinyMCE Advanced, ale osobiście nie polecam tego rozwiązania, bo często korzystając z niej zaśmiecicie tak kod strony, że później możecie mieć problemy podczas zmian motywu etc. A także sama wyszukiwarka Google niekoniecznie spojrzy na to pobłażliwym wzrokiem. Roboty Google niby są dość rozwinięte, ale prócz wartościowe treści zindeksują także wszelkie śmieci wytworzone przez wyżej wymienioną wtyczkę.

Reasumując, chcecie justowania – to korzystajcie ze skrótu klawiaturowego, nie idźcie na łatwiznę. Zobaczycie, że już po kilku użyciach sam skrót stanie się czymś naturalnym.

Rate this post
Rate this post