668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Dziś miałem dość nietypowe zgłoszenie i choć z wieloma błędami radzę sobie całkiem dobrze to ten mnie zaskoczył. Jednemu z klientów na hostingów przestała działać zakładka Personalizacja w menu Motywy. Po kliknięciu na link Personalizacja ukazywał się biały ekran i nic poza tym.

Standardowo szukałem przyczyny wśród zainstalowanych wtyczek, dezaktywowałem wszystkie i sprawdzam … a tu nic, bez zmian, dalej biały ekran. No nic, pewnie coś z motywem, zamieniam go więc na jeden z domyślnych WordPressa i pewny zwycięstwa klikam na Personalizacja i ku mojemu zdziwieniu…

… dalej nie działa, biały ekran który już czuje, że sprawi że ten pozornie spokojny poniedziałek stanie się moim dniem zagłady.

Ale nic, podmieniam wszystkie pliki WordPressa zostawiając nietknięte folder wp-content i plik konfiguracyjny wp-config.php . I znowy, loguje się do panelu admina, klikam w znienawidzony już przycisk Personalizacja i dalej ta sama kupa co wcześniej, w dodatku całkowicie biała, więc i moja twarz ze zdziwienia również pobielała.

Czy coś nie tak z serwerem?

Na szybko loguje się na inne strony postawione na WordPressie i wszystko jest ok. No dobra, sprawdźmy logi błędów.

[Mon Feb 05 13:26:13.049877 2018] [proxy_fcgi:error] [pid 13789:tid 140371885319936] [client 83.14.10.70:33050] AH01071: Got error 'PHP message: PHP Fatal error:  Uncaught exception 'Exception' with message 'Supplied nav_menu_item value missing property: description' in /home/nazwa_klienta/domains/domena.pl/public_html/wp-includes/customize/class-wp-customize-nav-menu-item-setting.php:183\nStack trace:\n#0 /home/nazwa_klienta/domains/domena.pl/public_html/wp-includes/class-wp-customize-nav-menus.php(677): WP_Customize_Nav_Menu_Item_Setting->__construct(Object(WP_Customize_Manager), 'nav_menu_item[8...', Array)\n#1 [internal function]: WP_Customize_Nav_Menus->customize_register(Object(WP_Customize_Manager))\n#2 /home/nazwa_klienta/domains/domena.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array(Array, Array)\n#3 /home/nazwa_klienta/domains/domena.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array)\n#4 /home/nazwa_klienta/domains/domena.pl/public_html/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array)\n#5 /home/nazwa_klienta/domains/domena.pl/public_html/w...\n', referer: http://domena.pl/wp-admin/

Na potrzeby artykułu zmieniłem nazwę klienta w linkach jak i nazwę domeny, więc spokojnie, są autentyczne.

Przyznam się, że sprawdziłem każdy plik wskazany w logach i wszystko było ok, są identyczne z oryginalnymi z repozytorium WordPressa. Więc zachodzę w głowę, co może być nie tak.

Po około 20 minutach najbardziej zaciekawił mnie fragment

WP_Customize_Nav_Menu_Item_Setting->__construct(Object(WP_Customize_Manager)

Postanowiłem zrobić kopie zapasową całej strony wraz z bazą danych i zrobić to co jako pierwsze przyszło mi do głowy, zaufać intuicji i …

… i usunąłem całkowicie menu główne. Czyli Motywy -> Menu i wciskałem Usuń przy pieczołowicie dopracowanym menu przez klienta, co niekoniecznie mu się spodobało.

Odświeżyłem stronę, wchodzą do panelu WordPressa i klikam ponownie Personalizacja i zadziałało. Po czym na nowo ręcznie stworzyłem/odtworzyłem całe menu jakie było wcześniej i od tej pory problem całkowicie zniknął, a klient cieszy się na nowo w pełni funkcjonalną stroną.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)