John E Lincoln na swoim profilu w Google+ umieścił zdjęcie, które prezentowało fragment jego rozmowy z Johnem Muellerem. Padło pytanie o wykorzystanie meta tagu noindex na stronach, na których określono jednocześnie rel=canonical. Czy można stosować oba te znaczniki jednocześnie?
Wychodzi na to, że nie.
[adsense]
John Mueller w swojej odpowiedzi zaleca stosowanie jednego z tych znaczników, ale nigdy obu jednocześnie.
Stosowaniu metatagu noindex mówi robotom Google, aby nie indeksowały strony, na którym on się znajduje i w teorii nie robią tego pomimo że prowadzą do niej jakieś linki. Oczywiście robot po niej przechodzi i jak znajdują się tam odnośniki do innych stron to idzie dalej o ile nie ma dodatkowo nofollow.
<meta name="robots" content="noindex">
A teraz w skrócie, rel=canonical, czyli konwertowanie kanoniczne pozwala Nam w uproszczeniu wskazać właściwą wersję strony, gdyż treść na niej zawarta może znajdować się również na innych podstronach w obrębie całego serwisu. Musimy jednak pamiętać, że to jest jedynie sugestia, a nie dyrektywa.
Mając podstronę A i B z taką samą treścią i na stronie B znajduje się rel=canonical do strony A to Google uzna, że właściwą strona jest strona A, a nie B. Można to porównać do przekierowania 301 w nieco specyficznej formie. Właściwe zastosowanie canonicala pozwoli nam unikać sytuacji z wewnętrzną duplikacją treści.
Na koniec macie już stare wideo na temat adresów kanonicznych:
Ostatnie komentarze