668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Wielu początkujących blogerów zmaga się z kilkoma problemami i na moim blogu chciałbym je powoli rozwiązywać pokazując możliwe solucje. Tym razem pod lupę wziąłem jedno z pytań, które zostało skierowane przez czytelnika mojego bloga poprzez formularz kontaktowy.

Kamil ze Szczecina zapytał:

„Jak usunąć z wpisów na blogu sekcje z Posted on?”

W jednej z domyślnych skórek WordPressa „Twenty Eleven” chodzi o sekcję pod tytułem jak na zdjęciu poniżej:

+0100rzut_ekranu_19:52:03

Na pierwszy rzut oka to nie jest żaden problem, ale tylko w przypadku osób, które zaznajomione są dobrze z modyfikacją motywów, czyli dla osób, które wiedzą co i gdzie szukają. A co z tymi, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z WordPressem?

[adsense]

To do nich kieruje dzisiejszy poradnik, w którym pokaże metody nieinwazyjne, takie które nie wymagają szukania czy skomplikowanej edycji kodu, która może rozsypać motyw w ciągu jednej chwili.

Metoda na cwaniaka, czyli ukrywamy sekcję

Na ukrycie sekcji, ale jedynie przed czytelnikami, nie przed robotami wyszukiwarek, mamy dwa sposoby. Oba są niezwykle proste i chciałoby się powiedzieć, uniwersalne.

Modyfikacja stylu

Musicie najpierw dostać się przez panel administratora do arkusza stylów waszego motywu. W tym celu klikamy na sekcję „Wygląd”, a tam odrazy przechodzimy do opcji „Edytor”, którą zaznaczyłem na obrazie poniżej:

Wejście do stylów

Po kliknięciu na „Edytor” wejdziemy automatycznie do arkusza stylu naszego motywu. Przechodzimy na sam dół pliku, przewijamy go maksymalnie do dołu i tam doklejamy poniższą formułkę:

.entry-meta {display: none !important;}

Co robi ten kod? Otóż pozwala nam on ukryć przed wzrokiem czytelników sekcję, w której znajdują się informacje o dacie publikacji, czyli tam gdzie widzimy napis „Posted on” czy „Opublikowano”. Niestety w kodzie strony owe informacje będą dalej widoczne, na stronie już nie.

Jeśli nie chcecie, aby te informacje były widoczne także w kodzie strony to możemy ukryć ją i tam, ale do tego wymagana jest biblioteka jQuery, czyli to już zajęcie dla zaawansowanych użytkowników, ale czy na pewno? Na to także znajdzie się uniwersalne rozwiązanie.

ZOBACZ:  "Wyeliminuj blokujący renderowanie kod JavaScript" - pozbywamy się komunikatu w Wordpressie

[adsense]

Podobnie jak wcześniej przechodzimy do edytora, ale tym razem z prawej strony wybieramy plik odpowiedzialny za wyświetlanie nagłówka strony: 

+0100rzut_ekranu_20:08:54

Wciśnijcie teraz kombinacje klawiszy na klawiaturze CTRL+F i wpiszcie w pole wyszukiwania „</head>”, następnie potwierdźcie to enterem. Znajdziecie tak linię, przed którą musicie wkleić kod jak poniżej:

<script> jQuery(document).ready(function()
{ jQuery('div .entry-meta').remove(); }) </script>

Jeśli to nie zadziała to sprawdźcie czy wkleiliście kod przed linijką z napisem . Jeśli to zrobiliście to powinno działać, chyba że wasz motyw nie korzysta z jQuery, ale teraz większość skórek wykorzystuje tą bibliotękę i nie sądzę, abyście mieli z tym jakiekolwiek problemy.

Kod usunie wam zarówno ze strony jak i z podglądu źródła cały blok, w którym znajdują się informacje o dacie publikacji postu.

Wady powyższych metod?

Oczywiście są, w przypadku modyfikacji samej klasy w pliku CSS ukrywamy blok przed oczami użytkowników, ale nie przed robotami wyszukiwarek i tutaj w podglądzie strony każdy i tak zobaczy te dane.

W przypadku kodu korzystającego z jQuery to wymusza on, aby przeglądarki w trakcie ładowania strony usuwały danego div’a z kodu i dzięki temu znika on z podglądu witryny jak i w źródle strony również tego nikt nie zobaczy. Jednak roboty wyszukiwarek nie zachowują się jak przeglądarki i zobaczą co kryje się w ukrywanej sekcji strony.

Pamiętajcie, że Google nie lubi takich metod i uznane mogą one zostać jako forma Cloakingu, co może być powodem nałożenia kar algorytmicznych jak i ręcznych na waszą stronę. Prawie zawsze takie metody sprawiają, że nasza witryna nie rankuje zbyt wysoko w wyszukiwarce Google na słowa, które byśmy sobie wymarzyli, dlatego stosujcie obie metody tylko wtedy, gdy jesteście na 100% pewni tego co czynicie.

ZOBACZ:  Jak wyświetlić ostatnio zarejestrowanych użytkowników w Wordpress?

Podsumowując, cwaniactwo nie popłaca, ale czy początkujący mają jakieś inne wyjście?

Oczywiście, ale jest ono bardziej skomplikowane, więc skupcie się bo kolejna metoda już nie będzie taka prosta.

Wyszukiwanie „Posted on” w skórce

Z pozoru jest to bardzo proste i niekiedy nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy. Jednak każdy motyw jest inny i pokaże wam na przykładzie Twenty Eleven jak ja sobie radziłem niegdyś z podobnymi problemami.

Każdy skórka, nawet zainstalowana z poziomu wordpressa dostępna jest publicznie, wystarczy wpisać w Google

„Twenty Eleven theme”

+0100rzut_ekranu_21:08:03

Wchodzimy na pierwszą stronę, radzę zawsze wybierać witrynę wordpress.org tam znajdziecie źródła oryginalnych skórek.

Pobieramy ją ze strony dzięki wielkiemu buttonowi pomarańczowemu:

+0100rzut_ekranu_21:09:11

Oczywiście pamiętacie, gdzie ją pobraliście? Teraz ją rozpakujcie w miejsce, które będzie wam prosto znaleźć na swoim komputerze.

Następnym krokiem jest włączenie edytora jak choćby Notepad++ dla systemów Windows umożliwiającego nam wyszukiwanie treści w plikach z wybranego katalogu. Z racji tego, że korzystam z Linuxa Mint skorzystam w tym przykładzie z Notepadqq.

Włączamy edytor i wciskamy CTRL+F. Następnie wybieramy opcję „Szukaj w plikach/Szukaj w katalogu”, u mnie jest to „Find in files”.

+0100rzut_ekranu_21:12:42

Oki, teraz wystarczy wskazać miejsce (katalog), w którym chcemy szukać i w tym celu odszukajmy miejsce, w którym wypakowaliśmy nasz motyw WordPressa.

+0100rzut_ekranu_21:14:21

Gotowe, ja dodatkowo zaznaczyłem „Include subdirectories”, aby program szukał także w podkatalogach wskazanego katalogu.

W pole „Find” wpisujemy teraz nazwę klasy, którą praktycznie zawsze opisana jest sekcja ze słowem „Posted on” – wpiszcie class=”entry-meta”.

+0100rzut_ekranu_21:16:54

Na dole okna programu pojawią się wyszukane pliki, w których znaleziono wpisaną frazę:

+0100rzut_ekranu_21:17:46

Jest ich troszkę, ale zawsze szukajcie plików, w których nazwie macie „single”. W naszym przypadku zaglądamy do content-single.php, a oto i rezultat:

ZOBACZ:  Error Establishing a Database Connection: Jak walczyć z tym błędem w Wordpress?

+0100rzut_ekranu_21:18:50

Jak widzicie nie ma tutaj niczego co przypomina szukaną frazę „Posted on”. No cóż, ale mamy kolejny trop, w miejscu, gdzie powinno być szukane wyrażenie mamy:

<?php twentyeleven_posted_on(); ?>

Więc ponownie wyszukujemy w programie po nazwie funkcji wpisując w pole szukaj: twentyeleven_posted_on().

Teraz gdy macie wyniki i będzie tam plik jak zaznaczony na zdjęciu poniżej to jesteście w domu:

+0100rzut_ekranu_21:21:27

Wszystko wskazuje, że cała funkcja odpowiedzialna za generowanie poszukiwanego napisu znajduje się w pliku functions.php. Więc logujemy się do panelu administratora, wchodzimy w Wygląd->Edytor i z prawej strony szukamy pliku, który nazywa się functions.php.

[adsense]

Gdy już go otworzymy wciskamy CTRL+F i wpisujemy w pole szukaj na nowo: twentyeleven_posted_on(). W efekcie tego otrzymujemy:

+0100rzut_ekranu_21:24:10

Widzicie podkreśloną frazę, którą szukaliśmy? Możecie teraz z nią zrobić co chcecie, czyli zmienić napis na polski, usunąć napis, ale pozostanie wtedy mimo wszystko data. Więc co zrobić, aby pozbyć się zarówno napisu jak i samej daty?

Pamiętacie wcześniejszy plik, w którym znaleźliśmy funkcję twentyeleven_posted_on(), tak chodzi mi o content-single.php. On również jest dostępny z poziomu WordPressa. Poszukajcie go tak samo w edytorze w panelu administratora jak pliku functions.php. Otwieramy go do edycji, poszukujemy przy użyciu CTRL+F słowa „entry-meta” i mamy to:

+0100rzut_ekranu_21:28:44

Zaciemnioną część na obrazku powyżej zaznaczamy i usuwamy z pliku. Zapisujemy plik i gotowe, wszystko zniknęło i więcej się nie pojawi. Osobiście praktykowałbym obrać to w komentarze, aby później, gdy zechcecie mieć z powrotem datę wpisu przywrócić ją bez najmniejszego problemu.

Może to wszystko wygląda nieco skomplikowanie, ale to całkiem proste jeśli nauczycie się korzystać z narzędzi ogólnodostępnych w sieci. Nauka ta nie pójdzie w las, bo zapewne będzie także wiele innych słów, czy rzeczy, które zechcecie zmienić, usunąć bądź edytować w swoim motywie na stronie.