668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Nikt nie lubi sytuacji, w której wchodząc pod dany adres okazuje się, że strona nie istnieje. Powinniśmy unikać takich sytuacji, gdyż nie tylko to odstrasza samych użytkowników co i Google zaleca sprawdzanie regularne niedziałających linków w obrębie witryny, którą zarządzamy. Jednak przy większych portalach takie ręcznie ich wyszukiwanie może być nie lada koszmarem. Tym samym mam dla was dziś kilka narzędzi, które cały ten proces zautomatyzują.

Broken Link Checker dla WordPressa

Plugin będzie przydatny dla właścicieli witryn opartych na WordPressie. Broken Link Checker regularnie monitoruje wszelkie linki na naszej witrynie zarówno te w treści jak i z komentarzy czy z własnych pól.
Gdy uszkodzony link zostanie odnaleziony, plugin informuje nas o tym na stronie głównej paneli administracyjnego.
Niestety Broken Link Checker dość znacznie obciąża bazę danych WordPressa i może spowolnić działanie całej witryny i jeśli nie wiecie co tak naprawdę robicie, albo macie hosting współdzielony to radzę wam go unikać jak ognia.

Pobierz Broken Link Checker

Xenu’s Link Sleuth (Tylko na systemach Windows)

Xenu’s Link Sleuth jest darmową aplikacją pod Windows, która skanuje strony w celu wyszukania uszkodzonych odnośników. Podajcie mu adres swojej witryny, a o resztę zadba sam program. Skanuje zarówno linki w postach, sprawdza czy istnieją zdjęcia, ramki, pliki css i skrypty.

Co więcej, Xenu pozwoli wykryć nam duplicate content, a nawet pokaże gdzie zapomnieliśmy o altach itp.

Pobierz Xenu

Screaming Frog SEO Spider (Windows & Mac)

Screaming Frog, o którym niedawno pisałem jest całkiem mocno podobny do Xenu, ale tutaj możemy wykorzystać SF zarówno na Mac’ach jak i Windowsach, czy też systemach linuxowych. Podajcie mu adres strony i przeskanuje ją od deski do deski. Darmowa wersja jednak ma limit na ilość przeskanowanych podstron, ale za to dostajemy informacje o różnych atrybutach jak Title, czy Description.

Pobierz Screaming Frog

Google Webmaster Tools

Dodanie strony do GWT jest najlepszym rozwiązaniem i pozwoli wam dowiedzieć się jak Google widzi całą witrynę. Gdy znajdzie Google uszkodzone odnośniki to w odpowiedniej sekcji wyrzuci błędy robota. Jakby nie patrzeć GWT z biegiem lat coraz bardziej się rozwija i mnóstwo rzeczy daje jak na dłoni dla webmastera, więc czemu nie wykorzystać narzędzia skoro i tak jest w pełni darmowe?

Zaloguj się do GWT

W3C Link Checker

W3C Link Checker oczywiście sprawdza linki i przesyła nam rekomendacje zmian na podstawie tego co wykrył. Możemy decydować o tym jak narzędzie będzie głęboko „wnikało” w naszą witrynę. Jeśli nie nadamy tam pewnych ograniczeń to czekać na zakończenie analizy możemy w nieskończoność.

Sprawdź online

LinkChecker

[adsense]

LinkChecker to kompleksowe narzędzie do sprawdzania poprawności całych stron internetowych. Jest to opcja chyba najbardziej wydajna z całej listy. Można wykorzystać tutaj wiersz poleceń albo aplikację deskopową czy webową. Wybór ten polecam jednak zaawansowanym użytkownikom, którzy wiedzą co robią i jak to wykorzystać.

Sprawdź Link Checker

LinkChecker

Który jest najlepszy dla ciebie?

Wybór właściwego narzędzia zależy bezpośrednio od bieżących potrzeb. Dlatego warto rozważyć to:
Jak złożoną witryną dysponujemy? Wielkość witryny wpływa na czas skanowania i większość deskopowych może nie podołać wyzwaniu.
Co tak naprawdę chcemy osiągnąć? Czy szukamy tylko niedziałających linków czy może chcemy przeprowadzić dogłębną analizę strony, aby była bardziej przyjazna użytkownikom.
Jak często chcemy skanować stronę? Czy to będą działania rutynowe, na przykład cotygodniowe, czy też jest to jednorazowy audyt.

W moim przypadku najlepiej sprawdził się Xenu’s Link Sleuth, ale to tylko dla userów z Windowsem. Screaming Frog SEO Spider również podołał wyzwaniu, ale ma swoje ograniczenia w wersji darmowej.

Rate this post
Rate this post