Jednym z najważniejszych plików w WordPressie jest wp-config.php. Plik tuż po instalacji znajduje się w głównym folderze Twojej strony i zawiera reguły takie jak choćby dane połączenia z bazą danych.
Pobierając paczkę z instalką WordPressa z pewnością zauważycie brak tego pliku, nie jest on dołączony do instalacji i tak jak wspomniałem na początku powstaje on dopiero w procesie instalacji strony na serwerze. Instalator tworzy ów plik bazując na informacjach jakie wpisujemy w kolejnych krokach instalacji. Oczywiście możemy ręcznie stworzyć wp-config.php bądź wgrać ten, który wygenerowaliśmy już wcześniej. Spójrzcie także na pliki znajdujące się w domyślnej paczce instalacyjnej WordPressa, a znajdziecie plik wp-config-sample.php, który możecie edytować, a na końcu zmienić jego nazwę na wp-config.php.
Zauważcie, że plik wp-config-sample.php posiada specyficzny układ kolejnych reguł, ustalona jest tam konkretna kolejność, której zmiana przez właściciela strony może wywołać niepożądane błędy.
Z podstawowych rzeczy jakie powinniście mieć pod ręką, mówię o danych potrzebnych do wygenerowania sprawnego pliku i ujrzenia działającej strony, to:
- Nazwa bazy danych
- Nazwa użytkownika bazy danych
- Hasło do bazy danych
- Host bazy
// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** // /** The name of the database for WordPress */ define( 'DB_NAME', 'database_name_here' ); /** MySQL database username */ define( 'DB_USER', 'username_here' ); /** MySQL database password */ define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' ); /** MySQL hostname */ define( 'DB_HOST', 'localhost' );
Zazwyczaj dane jak powyżej uzyskacie na etapie tworzenia bazy danych. Zanotujcie sobie je, aby móc je swobodnie użyć podczas instalacji.
Ustawienia nazwy bazy danych:
define( 'DB_NAME', 'NazwaMojejBazy' ); // Podaj nazwę swojej bazy danych
Ustawienie nazwy użytkownika bazy danych:
define( 'DB_USER', 'TutajNazwa' ); // Nazwa użytkownika bazy danych
Ustawienia hasła do bazy danych:
define( 'DB_PASSWORD', 'MojeHaslo' ); // Definiujemy hasło do bazy danych
Ustawienia hosta:
define( 'DB_HOST', 'NazwaHosta' ); // Zazwyczaj jest to localhost
Czasami jednak hostingodawca używa alternatywnego numeru portu do baz danych, który oczywiście musimy wprowadzić do ustawień. Gdy oczywiście już go znamy (warto skontaktować się z hostingodawcą) to modyfikujemy odpowiednio linijkę kody DB_HOST jak poniżej:
define( 'DB_HOST', 'localhost:3307' );
Adres URL naszej strony
Spytacie się po co o tym piszę, skoro adres strony i ścieżkę do panelu administracyjnego definiujemy w Ustawienia → Ogólne → Adres WordPressa i Ustawienia → Ogólne → Adres witryny. Jednak opcja jest bardzo przydatna, gdyż nie nadpisuje ona ustawień znajdujących się w bazie danych, a po usunięciu poniższych deklaracji wracają co ustawień pierwotnych, tak – tych w bazie.
define( 'WP_SITEURL', 'http://domena.pl/wordpress' );
define('WP_HOME','http://domena.pl');
Powyższe wartości można ustawić w sposób dynamiczny, dzięki czemu ustawienia idealnie sprawdzą się na instalacji lokalnej jak i serwerowej:
define('WP_SITEURL', 'http://'.$_SERVER['SERVER_NAME'].'/wordpress'); define('WP_HOME', 'http://'.$_SERVER['SERVER_NAME']);
Przenoszenie folderu wp-content
Poczynając od wersji 2.6 WordPressa możemy swobodnie przenosić folder wp-content, w którym znajduje się motyw naszej strony, wtyczki i folder uploads, do którego lądują zdjęcia dodawane podczas kreowania nowych wpisów jak i w trakcie korzystania z samej biblioteki mediów z poziomu panelu administratora.
Aby to zrobić należy ustawić parametr WP_CONTENT_DIR, w którym na końcu ścieżki nie dodajemy slasha:
define( 'WP_CONTENT_DIR', dirname(__FILE__) . '/blog/tajny' )
A następnie ustawiamy kolejno WP_CONTENT_URL:
define( 'WP_CONTENT_URL', 'http://domena.pl/blog/tajny' );
Przenoszenie folderu z wtyczkami
W przypadku folderu, w których trzymane będą wtyczki jak i instalowane nowe, korzystamy z trzech linijek jak poniżej:
define('WP_PLUGIN_DIR', WP_CONTENT_DIR.'/wtyczki'); define('PLUGINDIR', WP_CONTENT_DIR.'/wtyczki'); define('WP_PLUGIN_URL', WP_CONTENT_URL.'/wtyczki');
Przenoszenie folderu Uploads
define('UPLOADS', 'tajny/media');
Automatyczne zapisywanie wpisów
Podczas edycji postu bądź strony WordPress używa Ajaxa do automatycznego zapisywania zmian we wpisie. Niekiedy okazuje się, że robi to zbyt często i chcielibyśmy zwiększyć czas co ile WordPress będzie zapisywał kolejne wersje edytowanego dokumentu. Domyślnie robi to co 60 sekund, ale my chcemy, aby robił to co 3 minuty. Wystarczy wtedy dodać do wp-config.php następującą linijkę:
define( 'AUTOSAVE_INTERVAL', 180 ); // Czas jest wyrażany w sekundach
Automatyczne zapisywanie kolejnych wersji wpisów
WordPress domyślnie zachowuje kopie kolejnych wersji naszego wpisu, za każdym razem jak rozpoczynamy edycję, dzięki czemu mamy możliwość szybkiego przywrócenia całego wpisu czy strony do poprzedniej wersji z przeszłości. Cały proces może zostać wyłączony, gdyż tylko zaśmieca naszą bazę danych, która może przez to rosnąć w zatrważającym tempie.
define( 'WP_POST_REVISIONS', false );
Jednak niektórzy użytkownicy wolą mieć kilka ostatnich wersji wpisu zawsze pod ręką, ale nie potrzebują ich całej historii, a wystarczą tylko 5 ostatnich. Można to zdefiniować w następujący sposób. W naszym przykładzie tylko 3 ostatnie wersję będą przechowywane przez WordPressa:
define( 'WP_POST_REVISIONS', 3 );
Raportowanie błędów
Opcja WP_DEBUG została dodana wraz z wersją 2.3.1 WordPressa, więc już jest od dłuższego czasu. Pozwala nam ona podejrzeć błędy i ostrzeżenia generowane podczas działania naszej strony. Domyślnie opcja jest wyłączona, ale gdy chcemy ją włączyć wystarczy użyć:
define( 'WP_DEBUG', true ); // Debugowanie włączone
A gdy już nie będzie nam opcja potrzebna to w prosty sposób wyłączamy ją zmieniając wartość true na false:
define( 'WP_DEBUG', false ); // Debugowanie wyłączone
Kosz w bibliotece mediów (dla obrazków)
Praca z obrazkami, innymi plikami video czy audio w bibliotece mediów WordPressa jest całkiem przyjemna i prosta, większość z Was nie będzie miała z tym żadnych problemów. Jednak czasami usuniemy przypadkiem jakiś obrazek, ważne zdjęcie, a jak się okazuje, we wspomnianej bibliotece nie ma czegoś takiego jak KOSZ. Czyli wszystko co usuwamy zostaje stracone na zawsze i nie da się ot tak przywrócić usuniętej fotografii czy obrazka.
Na całe szczęście dodając jedną linijkę do pliku wp-config.php możemy odmienić los przypadkowo usuniętych zdjęć, które wylądują do kosza, z którego podobnie jak wpisy, będzie można je przywrócić na stare miejsce:
define('MEDIA_TRASH', true);
Automatyczne opróżnianie kosza
Skoro wyżej rozpoczęliśmy temat wyrzucania różnych rzeczy do kosza to nie wolno zapomnieć o usuwanych wpisach i stronach, które automatycznie lądują nam do kosza. Funkcja jest przydatna bo w każdej chwili możemy przywrócić dany wpis bądź post, ale czy na pewno możemy to zrobić zawsze?
Otóż jak się okazuje nie, bo WordPress opróżni kosz z wpisów i stron, które zagnieździły się tam na dłużej niż 30 dni. Oczywiście możemy zwiększyć czas przechowywania naszych śmieci dodając linijkę jak poniżej:
define('EMPTY_TRASH_DAYS', 40); //Wpisy w koszu poleżą 40 dni
Co ciekawsze, jeśli użyjemy takiej konstrukcji:
define('EMPTY_TRASH_DAYS', 0);
To wyłączymy całkowicie kosz, nie będzie on po prostu działał. Zamiast zera można użyć także wartości false.
Wyłączenie edytora wtyczek i motywów w panelu
Zakładając, że macie wspólnika, który pisze ciekawe wpisy, chce również być adminem na stronie, ale kompletnie nie zna się na WordPressie. Aby go nie kusiło edytowanie motywu bądź dowolnej wtyczki powinniśmy wyłączyć taką możliwość z poziomu paneli administracyjnego. W tej sytuacji całą sprawę załatwi linijka jak poniżej:
define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );
Wyłączenie automatycznej aktualizacji WordPressa
Różne rzeczy dzieją się z Naszą stroną, gdy tylko zostanie ona zaktualizowana. Co gorze, taka aktualizacja może nastąpić samoczynnie, bez naszej wiedzy – i co wtedy gdy nie mamy kopi zapasowej strony, a aktualizacja doprowadziła ją do ruiny? Lepiej samemu decydować kiedy chcemy zaktualizować naszego WordPressa do najnowszej wersji. Możemy więc wyłączyć automatyczną aktualizację WordPressa dodając linijkę jak poniżej:
define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );
Wyłączenie aktualizacji wtyczek i motywów
Warto czasami zablokować użytkownikom strony możliwość aktualizacji czy instalacji wtyczek czy motywów. Załatwimy to dzięki linijce jak niżej:
define( 'DISALLOW_FILE_MODS', true );
Opcja ta wyłączy także edytor motywów i wtyczek, przez co nie musimy już korzystać z wcześniej opisanej opcji DISALLOW_FILE_EDIT.
Zwiększenie limitu pamięci dla PHP
Niekiedy bardziej rozbudowana wtyczka czy motyw wymaga o wiele pamięci niż WordPress może zaoferować domyślnie (40MB). Co w tym momencie możemy zrobić? Jeśli chodzi o sam panel administracyjny naszej strony to jemy zwiększymy pamięć dzięki opcji WP_MAX_MEMORY_LIMIT
define('WP_MAX_MEMORY_LIMIT', '128M'); //Pamięć ustawiona na 128 MB
Ogólny limit pamięci dla motywu i wtyczek zwiększymy poprzez poniższy wpis:
define('WP_MEMORY_LIMIT', '164M');
Naprawianie uszkodzonych tabel w bazie danych
Czasami widzicie komunikaty o błędzie połączenia z bazą danych, które po pewnej chwili znikają i strona dalej działa, a komunikat cyklicznie pojawia się co pewien czas. Może to oznaczać, że któraś tabela w naszej bazie danych została uszkodzona. Powodów takich zdarzeń może być naprawdę całkiem sporo i to nie miejsce, aby je opisywać.
WordPress pozwala nam na automatyczną naprawę uszkodzonej bazy bądź tabeli, choć owa opcja domyślnie jest wyłączona i aby ją aktywować musimy skorzystać z opcji WP_ALLOW_REPAIR
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);
Ostatnie komentarze