668 145 480 info@jacekjagusiak.pl

Czasami nadmierna ilość spamu na stronach opartych o WordPress może przyprawić blogerowi nieco bólu głowy i choć Aksimet skutecznie radzi sobie z użytkownikami wszelkim scraperów czy X-Rummerów to mimo wszystko czasami warto w starych postach, albo i na całej stronie zablokować możliwość komentowania. W zależności od potrzeb możemy to robić na różne sposoby.

Wyłączamy możliwość komentowania na WP

Zacznijmy może od najbardziej ogólnego schematu. Użytkownik Jan Kowalski nie chce, aby w ogóle nie dodawano na jego blogu komentarzy. Nie wnikamy dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję – nie chce ich i tyle. Co ma robić?

Czyszczenie pliku Comments.php

Idąc po najmniejszej linii oporu można całkowicie z poziomu panelu administracyjnego usunąć wszystko co znajduje się w pliku comments.php.
Logujemy się do panelu WordPressa, wchodzimy w zakładkę Motywy i wybieramy Edytor. Po prawej stronie pojawi Nam się lista plików, które możemy swobodnie edytować. U mnie wygląda to mniej więcej tak:

komentarze

W razie problemu z odnalezieniem pliku można skorzystać z kombinacji klawiszy CTRL+F i wpisać w pole wyszukiwania comments.php po czym zatwierdzić wszystko enterem.

Następnie włączamy plik do edycji, zaznaczamy całą zawartość i usuwamy. Na koniec wystarczy zapisać i gotowe.

Wyłączenie komentarzy w panelu WordPressa

Są jednak sytuacje, w których chcemy tymczasowo, ale całkowicie, wyłączyć komentarze. A może w przyszłości zdecydujemy się do nich powrócić? Któż to wie. W tym przypadku wybieramy w panelu administracyjnym zakładkę Ustawienia i tak klikamy na Dyskusja.
Szukamy opcji jak na obrazku poniżej:

ręczne wyłączanie komentarzy

Następnie odznaczamy opcję przy „Zezwól na komentowanie nowych artykułów”. Zatwierdzamy wszystko przyciskiem „Zapisz zmiany” i gotowe.

Prawda, że proste?

Wyłączanie komentarzy w starych wpisach

Teraz pozostaje Nam kolejna sytuacja. Pan Jan Kowalski chce całkowicie zablokować możliwość komentowania, ale w konkretnych postach i wpisach. Nie we wszystkich i teraz zastanawia się jak zablokować komentarze w ten sposób w WordPressie?
Otóż sprawa jest łatwiejsza niż możecie przypuszczać. Jeśli chodzi o stare posty, załóżmy że o takie, które mają już ponad rok to możemy ponownie posłużyć się dostępnymi opcjami jakie znajdziemy w panelu administracyjnym. I znowu przechodzimy do Ustawienia->Dyskusja.
Szukamy części opcji takich jak na obrazie poniżej:

wyłaczanie komentarzy w starych postach

Jak widzicie mamy opcję „Automatycznie wyłączaj możliwość komentowania artykułów starszych niż XXX dni”. Pan Kowalski chciał usunąć możliwość komentowania dla postów starszych niż rok, więc w liczbę dni wpisujemy 365 dni. Oczywiście nie zapominajmy o postawieniu ptaszka przy tej opcji. Jak widać na zdjęciu powyżej u mnie nie jest ona wykorzystywana, więc funkcja jest odznaczona.

Wyłączanie komentarzy w konkretnym wpisie

A teraz wyłączamy komentarze niezależnie od ich wieku, ale nie na całej stronie tylko w konkretnych wpisach. Wchodzimy w tym celu do edycji danego wpisu na blogu. Klikamy w opcje ekranu jak na zdjęciu poniżej:

opcje ekrany

Następnie zaznaczamy opcję jak na obrazku poniżej:
właczenie pól komentarzy

I na dole wpisu znajdziemy opcję jak na obrazie poniżej:

zezwól na komentarze
Oznaczamy opcję „Zezwól na komentarze” i w tym edytowanym właśnie wpisie nie będzie możliwości zostawienia komentarza. Wpis zostanie opatrzony komunikatem w stylu „Nie zezwolono na komentowanie wpisu”.

Usunięcie dodawania komentarzy za pomocą wtyczek

Wyłączenie komentarzy można uzyskać również dzięki konkretnym wtyczkom. Przykładowa wtyczka, czyli No Page Comment 1.0.4 pozwoli Nam uzyskać podobne rozwiązania do przedstawionych powyżej. Jednak osobiście jestem za minimalizowaniem instalowanych pluginów w WordPressie, gdyż to one właśnie najbardziej obciążają bloga i serwery. Tym samym zalecam korzystanie z ręcznych metod o ile to jest możliwe bez nabałaganienia w kodzie, albo wykorzystaniem już istniejących rozwiązań dostarczanych wraz z CMS’em.

screenshot-1

Mam nadzieje, że pomogłem Wam z uporaniem się z tym problemem. Jeśli macie jakieś pytania to zostawcie je w komentarzach poniżej.

Rate this post
Rate this post